Zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego
Zasób zawierający dane dotyczące zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego utworzony na podstawie otrzymanych od wojewódzkiego konserwatora zabytków decyzji, postanowień oraz innych informacji urzędowych przekazywanych do NID (wcześniej ODZ, KOBiDZ), po zakończonym postępowaniu administracyjnym dotyczącym danego obiektu. Ze względu na dużą odległość czasową od wydania pierwszych przepisów normujących prawną ochronę zabytków (dekret Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury Dz.U. 1918 nr 16 poz. 36) i ewolucję tychże przepisów w kolejnych latach (Rozporządzenie Prezydenta RP z mocą ustawy z dnia 6 marca 1928 r. o opiece nad zabytkami, Ustawa z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury i o muzeach, Ustawa z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wraz z późniejszymi zmianami i aktami wykonawczymi) zasób jest niejednorodny - odzwierciedla ówczesne zasady prowadzenia rejestru zabytków, postrzegania obiektów zabytkowych oraz przemiany wynikające z reform administracyjnych i ustrojowych. Zbiór dokumentów posiadanych przez NID nie jest kompletny. W związku z powyższym mogą wystąpić pewne rozbieżności pomiędzy publikowanym wykazem danych NID a stanem rzeczywistym. Dane dotyczące wykazu obiektów, lokalizacji i zasięgu granic zostały odwzorowane na podstawie posiadanych dokumentów wpisujących obiekt do rejestru zabytków, jak również późniejszych decyzji i postanowień przekazanych przez wojewódzkie urzędy ochrony zabytków. W przypadku braku w dokumentach wystarczających informacji lokalizacyjnych posiłkowano się przechowywaną w NID dokumentacją ewidencyjną (www.nid.pl) oraz innymi materiałami roboczymi. Informacje, których pozyskanie nie było możliwe na podstawie decyzji/orzeczeń pochodzą z innych źródeł, np. dokumentacji ewidencyjnych i materiałów NID i mają odzwierciedlać możliwie aktualną wiedzę o zabytkach.
Simple
- Alternate title
-
Lokalizacja obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego
- Date (Creation)
- 2013-12-31
- Citation identifier
- PL.1.9.ZIPOZ / NID_N_10
- Point of contact
-
Organisation name Individual name Electronic mail address Role Narodowy Instytut Dziedzictwa
Point of contact Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
sekretariat@wuoz-lodz.pl
Originator
- Maintenance and update frequency
- Biannually
- Update scope
- Dataset
- Maintenance note
-
Baza aktualizowana jest na podstawie przesłanych do NID decyzji administracyjnych, postanowień oraz innych informacji urzędowych, wynikających z aktów prawnych dotyczących prowadzenia rejestru zabytków.
-
GEMET - INSPIRE themes, version 1.0
-
-
Obszary chronione
-
- Keywords
-
-
zabytki
-
rejestr zabytków
-
zabytek nieruchomy
-
ochrona dziedzictwa kulturowego
-
prawna ochrona zabytków
-
- Access constraints
- Other restrictions
- Other constraints
- No limitations on public access
- Access constraints
- Other restrictions
- Other constraints
- No conditions apply to access and use
- Spatial representation type
- Vector
- Denominator
- 10000
- Language
- Polish
- Character set
- UTF8
- Topic category
-
- Environment
- Reference system identifier
- urn:ogc:def:crs:EPSG / 2180 / 7.9
- Distribution format
-
Name Version ESRI Shapefile (SHP)
nie stosuje się
- OnLine resource
-
Protocol Linkage Name https://usluga.zabytek.gov.pl/INSPIRE_IMD/service.svc/get?
- Hierarchy level
- Dataset
Conformance result
- Date (Publication)
- 2010-12-08
- Explanation
-
Zbiór został zharmonizowany zgodnie z wymaganiami INSPIRE
- Pass
- Yes
Conformance result
- Date (Publication)
- 2009-10-19
- Pass
- Yes
- Statement
-
Baza danych o zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru powstała w oparciu o wiele materiałów źródłowych. Podstawą merytoryczną określenia zasobu były orzeczenia i decyzje administracyjne wydawane przez wojewódzkich konserwatorów zabytków od 1927 roku w oparciu o kolejno obowiązujące przepisy prawne, począwszy od dekretu Rady Regencyjnej z 1918 r. o opiece nad zabytkami sztuki i kultury Dz.U. 1918 nr 16 poz. 36, a następnie w oparciu o kolejno obowiązujące przepisy prawne. Kolejne zmiany ustaw i pojęć w nich zawartych oraz ciągły rozwój nauki wpływały na kształt postrzegania ochrony, rozbudowywanie jej form oraz zmianę zakresu pojmowania zabytku jako przedmiotu ochrony. Nowe technologie badania zabytków oraz wymogi prawno-administracyjne warunkowały rozszerzanie i uszczegółowienie zakresu ochrony. Do pozyskania geometrii obiektów wykorzystano następujące dane referencyjne: Ewidencja Gruntów i Budynków, granice odniesień działek ewidencyjnych (ARiMR), Bazę Danych Obiektów Topograficznych, Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych, Ortofotomapy, Mapy topograficzne w układzie 1965.
Metadata
- File identifier
- f6947152-24c8-4889-8698-2e5e90d711c7 XML
- Metadata language
- Polish
- Character set
- UTF8
- Parent identifier
-
Rejestr zabytków nieruchomych
c195a6cd-75ee-44a5-908e-d588af27b9bb
- Hierarchy level
- Dataset
- Date stamp
- 2021-10-19
- Metadata standard name
-
ISO 19115
- Metadata standard version
-
2003/cor.1:2006
- Metadata author
-
Organisation name Individual name Electronic mail address Role Narodowy Instytut Dziedzictwa
Point of contact
- Other language
-
Language Character encoding English utf-8 German utf-8